Покриття меблів з патиною

Покриття меблів з патиною - справжнє мистецтво

Обробка і декор меблів з часом перетворилися на справжнє мистецтво. Сьогодні ми розповімо про таку техніку декору меблів, як патинування. Якщо ви раніше не чули ні про що подібне - сідайте зручніше, буде цікаво і пізнавально.

Що таке патинування і в чому його особливість?

Раніше патиною називали наліт, який з часом починав проявлятися на поверхні меблів. Зараз стає модним штучне зістарювання меблів за допомогою спеціальної технології нанесення фарби, його і стали називати патина.

Є два види патини: природна і рукотворна. Розглянемо кожну окремо.

Відомо, що все в природі (крім золота і платини) підпадає під вплив кисню і вологи. Метал, наприклад, швидко іржавіє, мідь може почорніти і т.д. Якщо наліт не впливає на структуру виробу і його не псує, то він дуже цінується, адже додає матеріалу особливого благородства, родзинку і незвичайний зовнішній вигляд. Також дуже популярними останнім часом стають меблі «під старовину», а раритетні, багаторічні меблі з природною патиною колекціонерами і антикварами цінуються дуже високо.

Все це призвело до того, що з'явилися спеціальні технології, завдяки яким вдається штучно зістарити меблі і надати їм по-справжньому аристократичного і шляхетного вигляду.

Штучне патинування стало можливим завдяки застосуванню спеціальних хімічних розчинів для обробки меблів. Також з'явилося і декоративне патинування - це прикраса виробів за допомогою нанесення акрилових та інших фарб. Цей спосіб дозволяє досягти найнеймовірніших забарвлень і фактур.

Патина на дерев'яних виробах

На відміну від металу, природний наліт на дереві не означає нічого хорошого. Найчастіше, він утворюється під впливом вологи і цвілі, що незмінно призводить до погіршення стану деревини. Але є породи, які володіють стійкістю до вологи, (наприклад, дуб), на них наліт виглядає красиво і абсолютно не впливає на властивості.

Якщо вітальню облаштовують в класичному стилі, її часто прикрашають патиною «під старинку». Це виглядає дуже затишно, і надає кімнаті особливої ​​атмосфери тепла і комфорту.

Види патини для дерев'яних покриттів

Всі розчини можна придбати в звичайних будівельних магазинах. Розберемося, які речовини застосовують для штучного прикрашення деревини.

 1. Густа суміш. Часто складається з двох компонентів, на вигляд нагадує густу пасту. З її допомогою вдається отримати коричневі, золотисті або зелені відтінки.
 2. Рідка патина у вигляді лаку. З його допомогою можна надати дереву красиві золотисті відтінки.
 3. Фацетний лак. Після того, як речовина висихає, на меблях з'являються тріщинки, ніби на дуже старих породах дерева. Виглядає дуже красиво і натурально.

Якщо хочеться чогось зовсім уже неординарного - можна змішати кілька видів патини.

Як відбувається патинування?

А тепер трошки доторкнемся до самої технології і дізнаємося, яким чином відбувається зістарювання меблів методом патинування.

 1. Насамперед деревину необхідно очистити і знежирити.
 2. Потім матеріал обробляють металевою щіткою для видалення м'яких волокон деревини.
 3. Наступний крок - нанесення білої грунтовки і шліфування після висихання. Якщо в результаті повинен вийте контрастний колір, то беруть прозору грунтовку.
 4. Наноситься перший шар лаку. Необхідно дочекатися висихання.
 5. Час для нанесення шару патини. Всі надлишки необхідно видалити, не чекаючи повного висихання, щоб засіб повністю зміг проникнути в пори і залишитися там.
 6. Ще раз наносять патину, вже більш темного кольору. Повторюють попередні маніпуляції з видаленням надлишків.
 7. Після повного висихання необхідно нанести два шари закріплюючого лаку.

Патина на металевих елементах

Металеві елементи в меблях - явище не надто поширене. Найчастіше їх використовують в якості декору - світильники, підставки, свічники та інше. Багато хто не хоче чекати, поки метал з плином часу придбає потьмянілий вигляд, і готові зістарити його якомога швидше. Це теж (як і у випадку з деревом), легко досягається за допомогою хімічних складів.

Види патини на металі:

 • Дуже красиво виглядає благородна плівка на срібних виробах. Легка чорнота на сріблі надає йому особливу витонченість і благородство. Також під впливом сірки срібло може почати відливати жовтуватими, малиновими і бірюзовими відтінками.
 • Шляхетний жовтий метал (золото) цінується, перш за все, тим, що не вступає в реакції. Але буває, що в сплаві є мідь або нікель, що призводить до появи коричневих або помаранчевих плям.
 • Красиво виглядає патинування на міді та бронзі - саме декор з цих металів найчастіше використовують на кухні або у вітальні. За допомогою спеціальних хімічних речовин можна домогтися появи красивої зеленуватої, червоної або блакитної плівки. Виглядає дуже незвично і стильно.

 

 

Декоративне патинування

Останнім часом набирає популярності декоративна патина. Вона являє собою забарвлення рельєфних ділянок металевих або дерев'яних виробів спеціальною сумішшю. Зазвичай, це акрилове патинування, яке попередньо розчиняють у воді. Його необхідно нанести на рельєфні елементи і ретельно розтушувати. Відрізняється акрилова патина від акрилової фарби тим, що вона висихає набагато повільніше, а також виглядає дуже природно.

Акрилове патинування прекрасно підходить як для дерев'яних, так і для металевих виробів. Цей метод дозволяє створювати красиві природні відтінки коричневої і світло-жовтої гами. Зараз спостерігається зростання популярності золотого і срібного покриття, а також кольору металік.

Перед тим, як нанести патину на меблі або елементи декору з металу, він попередньо забарвлюється, а потім обробляється ґрунтовкою. Якщо хочеться отримати золоті благородні відтінки, то в якості основи вибирають темну фарбу.

Дерево рекомендується спочатку пофарбувати, якщо потрібні контрастні відтінки - позолота на дубі, наприклад. Ще варіант, коли фарбування буде служити частиною всього дизайну.

Підведемо підсумки

Тепер ви знаєте, що собою являє технологія патинування по металу і дереву. Люди запозичили її у природи і навчилися самостійно надавати дереву і металу красивого виду «під старинку».

Цей прийом дозволяє перетворювати навіть звичайні меблі в справжній витвір мистецтва, надавати їм благородного вигляду, витонченості і особливого шарму.